Prosím pamětníky, aby případné osobní vzpomínky a doplnění zasílali do "Napište nám".

***************************************************************************

Historie vzniku tenisových kurtů

Dlouho jsme zjišťovali, co a kdo nastartoval začátek budování kurtů v Popůvkách. Dle ověřených zpráv pamětníků došlo k vybudování kurtů následovně.

Kolem r.1985 Alois Švestka přesvědčil Jaroslava Popelku, že by bylo dobré vybudovat si kurt, kde by mohli hrávat tenis. I když do té doby nikdo z nich tenis nehrával, společně vybudovali u Švestků na dvoře „minikurt“ s povrchem z prosívky. Tam je viděl hrát Jirka Doležal a pojal názor, že by bylo dobré kurty vybudovat v místech sportovního areálu Sokola Popůvky, v místě bývalého kluziště.

V té době se již hokej v Popůvkách nehrál. Počítalo se s tím, že kdyby se hokej opět začal hrát, led by se udělal na antukovém povrchu kurtů. Před tímto rozhodnutím si Jirka zhotovil vlastnoručně malý bagr. Potřeboval si ho odzkoušet. Stávající plocha kluziště byla pro příští kurty příliš malá a to byla příležitost, aby Jirka bagr vyzkoušel při rozšiřování kluziště. Po rozšíření plochy nastal problém, když z potoka na plochu prosakovala voda. Nyní vstupuje do budování kurtů další důležitá osoba  - Petr Blaha. Doporučil vysypat celé hřiště makadamem, který osobně zajistil z Oslavan a s Jirkem zajistili společně také dovoz. Bylo to mnoho fůr plně naložených Tater. Dovoz zajistili za minimální finanční náklady. Jirka poté zajistil rozhrnutí makadamu a kurty čekaly další úpravy, které spočívaly ve vyrovnání pomoci směsi škváry, prosívky a cementu.

V této fázi vstupuje při budování kurtů „na scénu“ další důležitá osoba, kterou byl Jan Ureš. Na Veselce, v místě dnešního areálu D Hollandia měli hoši z Veselky hliněný kurt a zde občas tenis hrávali. Honza hrával taktéž stolní tenis za Popůvky a věděl o zahájení budování nových kurtů v Popůvkách. V době, kdy byly zahájeny práce na vyrovnání plochy budoucích kurtů, se stal hlavním organizátorem prací. Celá stavba proběhla svépomocí a podílela se na ní řada bývalých i nynějších členů. Potřebné náklady, které byly vzhledem k rozsahu stavby minimální, hradila TJ Sokol Popůvky.

Kurty byly slavnostně otevřeny v červnu r.1988.

Na vybudování kurtů měli zásluhu a nejvíce brigádnických hodin odpracovali :

Jiří Doležal, Jan Ureš, Petr Blaha st., Jaroslav Popelka, Alois Švestka, Karel Zadák st., Josef Hykš, Jan Přivřel ml., Petr Dolíhal, Bohuš Trnka, Olin Rejda,  Zdeněk Navrátil, Karel Zadák ml., Petr Blaha ml. (určitě jsem na někoho zapomněl, prosím tyto „budovatele“ o připomenutí).

Závěrem :  Dnes se již nedozvíme, zda zahajovací a nejnáročnější práce při budování kurtů v Popůvkách byly nastartovány proto, že si Jirka chtěl odzkoušet vlastnoručně vyrobený bagr nebo proto, že si chtěl občas zahrát tenis. Asi obojí. S určitostí však tuto informaci již nezjistíme. Jiří Doležal bohužel tragicky zahynul při dopravní nehodě dne 3.září 2007.

******************************************************************************

Začátek hraní tenisu v Popůvkách

Po zahájení provozu kurtů se hrálo pouze amatérsky, mezi členy se soutěžilo zejména formou vnitroklubového žebříčku, kde o přední příčky bojovali  Jaroslav Popelka, Jan Ureš, Alois Švestka, Jan Přivřel, Jara Dvořáček, Petr Blaha st., Petr Dolíhal, Olin Rejda, Karel Zadák, Miloš Peška, později Pavel Zeman, Karel Raab a mnozí další.

V roce,  ve kterém jsme zprovoznili kurty,  jsme na podzim zorganizovali  a  odehráli  turnaj    „O přeborníka Popůvek“.

I.ročník turnaje se konal v září r.1988. Historicky prvním vítězem turnaje se stal Jaroslav Popelka, který ve finále porazil Aloise Švestku. Na 3.místě skončil Jan Ureš a na 4.místě Petr Blaha ml.

II.ročník turnaje se konal ve dnech 6. – 8.10.1989. Za účasti 20 hráčů vyhrál turnaj opět Jaroslav Popelka, který porazil ve finále Jaroslava Krásenského z Bosonoh   6 : 2, 6 : 1.  V boji o 3.místo porazil Jan Ureš dalšího hráče z Bosonoh,  Pavla Červeného.  Ureš vyhrál po setech  6 : 4, 6 : 2.

III.ročník turnaje konaný v říjnu 1990 vyhrál hráč Jaroslav Krásenský z Bosonoh, který ve finále porazil Karla Raaba. Na 3. místě skončil Pavel Zeman, který porazil Pavla Červeného.

IV.ročník turnaje konaný v září 1991 vyhrál opět Jaroslav Popelka. Ve finále porazil Aloise Švestku. Na 3.místě skončil Miloš Peška, který se stal v následujících létech nejlepším hráčem Popůvek.

Další ročníky turnaje se bohužel již neuskutečnily.

Zpracoval : Popelka, Zeman, Blaha st. (říjen 2011)

************************************************************************

ROK  2011 :

V úterý 22.11.2011 proběhla důležitá výroční členská schůze tenisového oddílu. S projednanými body a s průběhem členské schůze se můžete seznámit po kliknutí na tento odkaz.

Informace k loňské sezoně 2011 : Družstvo TJ Sokol Popůvky hrálo v Jihomoravské krajské soutěži, skupina IV. třída BA, kde se soutěže zúčastnilo 7 družstev. V této skupině jsme obsadili celkově 5. místo s 8 získanými body.

Dokázali jsme porazit Sokol Čebín B 7:2 a Sokol Chudčice B 8:1. Dva zápasy jsme prohráli těsně 4:5. Lze proto konstatovat, že jsme patřili k vyrovnanému středu tabulky. Soutěž vyhrálo suverénně družstvo CEMO Mokrá, které v minulém ročníku hrálo vyšší soutěž a sestoupilo do naší skupiny. CEMO prošlo soutěží bez porážky.

Soutěž tentokráte proběhla v termínu květen až červen. Nehrálo se již na podzim, jako tomu bylo v předchozích letech. Nejúspěšnějším mužem byl opět Miloš Peška, v ženách měla nejlepší výsledky tak jako v jiných sezonách, Helena Macková.

Ing. Pavel Zeman

*********************************************************************

ROK  2012 :

• 20.listopadu 2012 proběhla výroční schůze oddílu. Podrobnosti získáte kliknutím na tento link :  Schůze TO 20.11.20

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zpráva z výsledků soutěžního družstva TJ Sokol Popůvky v sezóně 2012

V sezóně 2012 družstvo tenistů reprezentovalo Popůvky v soutěži Českého tenisového svazu, Jihomoravské divizi, třídě IV.CA. Družstvo hrálo v tomto složení: